Bakalie - właściwości zdrowotne, przepisy

Bakalie – rodzaje

Bakalie to głównie suszone owoce południowe oraz orzechy. Do bakalii można zaliczyć między innymi:

  • suszone owoce,
  • kandyzowane owoce,
  • orzechy,
  • nasiona,
  • ziarna.

Rodzaje bakalii

Suszone owoce – bakalie do ciast i nie tylko

Suszone owoce to świetna alternatywa dla tradycyjnej formy owoców. Bakalie w tej postaci zachowują swoje właściwości zdrowotne, zwiększając swój aromat i smak. Ponadto suszone owoce zawierają więcej błonnika niezbędnego do utrzymania prawidłowej pracy jelit.

Do bakalii w postaci suszonych owoców należą daktyle, figi, śliwki, morele, papaja, jabłko, żurawina, owoce goji i wiele innych zarówno polskich, jak i zagranicznych owoców. Część z nich może występować również w wersji kandyzowanej jak papaja, ananas, czy pomarańcza.

Bakalie w postaci orzechów

Orzechy są coraz częściej stosowanymi w kuchni bakaliami. Są bogate w wiele zdrowych kwasów, minerałów i witamin, a niektóre z nich mają nawet właściwości przeciwnowotworowe. Najpopularniejszymi w Polsce bakaliami w postaci orzechów są oczywiście orzechy włoskie i laskowe, jednakże dużą popularność zdobyły również orzechy ziemne (fistaszki), pistacje, orzechy makadamia, pekan, orzechy brazylijskie i kokosy.

Nasiona i ziarna

Nasiona wraz z ziarnami możemy zaliczyć do grupy bakalii. Są one bardzo często używane w kuchni arabskiej, syryjskiej, azjatyckiej, ale również w kuchniach europejskich, w tym w polskiej. Nasiona i ziarna w postaci słonecznika, pestek dyni, sezamu czy maku to podstawa wielu ciast i deserów, ale również świetny chrupiący dodatek do zup oraz dań głównych.

Bakalie.com
© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl